2016 Westminster Mid Season Tournament | LBA Basketball
17421
post-template-default,single,single-post,postid-17421,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
 

2016 Westminster Mid Season Tournament

 

Introduction to Annual Event

London Basketball Association is thrilled to announce our second ‘City of Westminster Mid-Season Tournaments’ for both boys and girls in Westminster Secondary Schools. This platforms will allow many teams and hundreds of individuals to take part in real basketball matches and experience everything that comes with it!

It’s going to be 2 jam packed days of basketball and the winners of each category will progress into the ‘Battle of the Borough’s!

As usual LBA will be collaborating with the Westminster Sports Unit and the American School in London to make this happen, and will organise qualified referees, table officials, trophies and medals. We will also be live streaming the finals!

Make sure you keep this website bookmarked as it will show the schedule for the day. Once the day is over, make sure you check out the LBA Facebook page, Instagram and website to view all of the days action.

From the great success we’ve already had in our school competitions you can rest assured that students participating will have the experience of a lifetime!


Outcomes & Accolades

Boys Day:

The U14 FINAL was a thriller with ASL – G8 coming out on top over St. Georges with a score of 9-8. Pimlico Academy proved to be too strong in the U16 FINAL against King Solomon Academy, winning 20-4.

MVP: Charles Uy (Pimlico)

Standout Coach Award: Adam Humphreys (Pimlico)

Spirit Award: St Marylebone Bridge

 

Girls Day:

The U14 FINALS was a matchup between ASL G7 and ASL G8. ASL G7 came out with the victory 8-2. The U16 FINALS between ASL JV and Pimlico Academy ended 10-2 with ASL coming out on top.

MVP: Summer from Pimlico!

Standout Coach Award: Jimmy Markhan (St. Georges)

Spirit Award: Konstantina

screen-shot-2016-12-09-at-12-42-40-pm

 

For Highlights of the Boy’s Day Click Here!

 

Sign Up Information

  • All players must complete PLAYER CONSENT FORM once a season. Players will not be able to take part if they do not complete this form and teams will have points deducted from the league table.
  • TEAM ENTRY FORM. If you are not a part of the league this season, this form must be completed.
  • By entering the league you agree to our rules.
  • If your team pulls out within 7 days of the date of the tournament your school will be charged a fee of £100.

Girls Day Info

tournamnet-banner-instagram-4-girls

General Info:

  • Teams are to arrive already changed into their kit!
  • Winners advance to the Battles of the boroughs and represent the best of City of Westminster
  • If your team pulls out within 7 days of the date of the tournament your school will be charged a fee of £100.
  • Stay updated and watch the tournament unfold by following us on our social media platforms (at the bottom of the page)

CLICK HERE! The Finals will be live streamed by LBA!!

Day format:

  • 15:00 –  Arrival at the American School in London, NW8 0NP.
  • 15:00-15:15 – Registration
  • 15:20 – Welcome Note
  • 15:30 – Round-robin begins
  • 17:30 – The Finals
  • 17:55 – Awards Ceremony
  • 18:00 – The End

Rules

The rules for the tournament are simple. We will be following FIBA’s rules where possible. Here is an outline of the rules on the day:

  • All players must have completed the consent form for the league/tournament. This form can be found here –  PLAYER CONSENT FORM
  • Game times TBC (dependent on how many teams are involved)
  • 4 fouls is fouling out
  • 3 points for a win 0 for a loss
  • No bags in the sports hall
  • Each team has a designated area while not playing, and teams are expected to manage it. The tournament facility has limited areas of use, so please adhere to this.
  • If game remains tied after normal time then, 2 minutes of overtime (1 over time max then first to score)
  • Player will have to exit game after third foul.

Prizes

Engraved trophies will be awarded for the following in both age categories U14 & U16:

  • Tournament Champions 2016
  • The ‘LBA’  Tournament MVP Award
  • The ‘London Youth’ Tournament Standout Coach Award 2016
  • The ‘LBA’ Spirit Award (only one award across both age groups)

Girls Day Schedule

Gym A – Upstairs (ONLY U14)

# Home Team Away Team Age Group / Pool Score Home Score Away
A1 Westminster Academy King Solomon U14 / Pool A  0  8
A2 King Solomon ASL G8 U14 / Pool A  2  10
A3 Quintin Kynaston ASL G7 U14 / Pool B  2  11
 ASL G8  Westminster Academy  U14 / Pool A  11  0
A4 FINALS (Pool A) FINALS (POOL B) U14

Gym B – Upstairs (ONLY U14)

# Home Team Away Team Age Group / Pool Score Home Score Away
B1 Grey Coat ASL G7 U14 / Pool B  2  14
B2 Paddington Academy Quintin Kynaston U14 / Pool B  8  4
B3 Quintin Kynaston Grey Coat U14 / Pool B  6  5
B4 Paddington Academy ASL G7 U14 / Pool B  2  10
B5 Grey Coat Paddington Academy U14 / Pool B  0  6
B6

Gym C – Downstairs (ONLY U16)

# Home Team Away Team Age Group / Pool Score Home Score Away
C1 King Solomon Pimlico U16 – Girls  4  13
C2 ASL St. Georges U16 – Girls  11  0
C3 St. Georges King Solomon U16 – Girls  4  3
C4 ASL Pimlico U16 – Girls  4  6
C5 King Solomon ASL U16 – Girls
C6 St. Georges Pimlico U16 – Girls 2  8

Age Groups & Pools

Girls U14 Teams:

Pool A – 

  1. King Solomon
  2. American School in London G8
  3. Westminster Academy

Pool B – 

  1. Paddington Academy
  2. American School in London G7
  3. Quintin Kynaston
  4. Grey Coat Hospital 

Girls U16 Teams:

  1. King Solomon
  2. American School in London
  3. Pimlico
  4. St. Georges

Boys Day Info

tournamnet-banner-instagram-4

General Info:

  • Teams are to arrive already changed into their kit!
  • Winners advance to the Battles of the boroughs and represent the best of City of Westminster
  • If your team pulls out within 7 days of the date of the tournament your school will be charged a fee of £100.
  • Stay updated and watch the tournament unfold by following us on our social media platforms (at the bottom of the page)

Click Here! The finals will be live streamed by LBA!!

Day Format

  • 14:00 Arrival at the American School in London, NW8 0NP.
  • 14:00-14:15 Registration
  • 14:20 Welcome Note
  • 14:30 Round-robin begins
  • 17:30 The Finals
  • 17:55 Awards Ceremony
  • 18:00 The End

Rules

The rules for the tournament are simple. We will be following FIBA’s rules where possible. Here is an outline of the rules on the day:

  • All players must have completed the consent form for the league/tournament. This form can be found here –  PLAYER CONSENT FORM
  • Game times TBC (dependent on how many teams are involved)
  • 3 points for a win 0 for a loss
  • 4 fouls is fouling out
  • No bags in the sports hall
  • Each team has a designated area while not playing, and teams are expected to manage it. The tournament facility has limited areas of use, so please adhere to this.
  • If game remains tied after normal time then, 2 minutes of overtime (1 over time max then first to score)
  • Player will have to exit game after third foul.

Prizes

Engraved trophies will be awarded for the following in both age categories U14 & U16

  • Tournament Champions 2016
  • The ‘LBA’  Tournament MVP Award
  • The ‘London Youth’ Tournament Standout Coach Award 2016
  • The ‘LBA’ Spirit Award (only one award across both age groups)

Boys Day Schedule

Gym A – Upstairs (ONLY U14)

# Time Home Team Away Team Age Group / Pool Score Home Score Away
A1 3:00 St. Georges Pimlico Academy U 14 / Pool A  19  5
A2 3:20 ASL G8 St. Augustine’s U14 / Pool C  21  0
A3 3:35 Quinton Kynaston Pimlico Academy U14 / Pool A  4  7
A4 3:55 St. Augustine’s Paddington Academy U14 / Pool C  24  2
A5 4:10 Marylebone Bridge ASL G8 U14 / Pool C  2  16
A6 4:25 St. George’s Quintin Kynaston U14 / Pool A  18  10
A7 4:45 ASL G8 Paddington Academy U14 / Pool C  21  5
A8 5:00 ASL – G7 ASL – G8 U14 PLAYOFF  4  9
A9 5:20 St. George ASL – G8 U14 FINALS  8  9

Gym B – Upstairs (U14 & U16)

# Time Home Team Away Team Age Group / Pool Score Home Score Away
B1 3:00 King Solomon ASL G7 U14 / Pool B  10  25
B2 3:15 Westminster Academy Marylebone Boys  U14 / Pool B  5  21
B3 3:30 St. Augustine’s Marylebone Bridge U14/ Pool C  18  7
B4 3:45 Westminster Academy ASL G7 U14 / Pool B  4  29
B5 4:00 St. Augustine’s King Solomon U16 / Pool B  0  20
B6 4:15 Marylebone Boys ASL G7 U14 / Pool B  20  14
B7 4:30 Marylebone Bridge Paddington Academy U14 / Pool C  6  28
B8 4:45 Marylebone Boys King Solomon U14 / Pool B  2  6
B9 5:00 Paddington Academy Marylebone Boys U16 / Pool B  24  0
B10 5:15 King Solomon Westminster Academy U14 / Pool B  13  4

Gym C – Downstairs (ONLY U16)

# Time Home Team Away Team Age Group / Pool Home Score Away Team
C1 3:00 ASL St. Georges U16 / Pool A  20  0
C2 3:15 Paddington Academy King Solomon U16 / Pool B  16  18
C3 3:30 Quinton Kynaston Pimlico Academy U16 / Pool A  7  38
C4 3:45 Marylebone Boys St. Augustines U16 / Pool B  20  0
C5 4:00 Pimlico Academy ASL U16 / Pool A  25  7
C6 4:15 St. Augustines Paddington Academy U16 / Pool B  0  20
C7 4:30 Quintin Kynaston St. Georges U16 / Pool A  20  0
C8 4:45 Marylebone Boys King Solomon U16 / Pool B  2  18
C9 5:00 ASL Quintin Kynaston U16 / Pool A  14  4
C10 5:15 Pimlico Academy St. Georges U16 / Pool B  20  0
C11 5:30 Pimlico King Solomon U16 FINALS  20  4

Age Groups & Pools

Boys U14 Tournament:

Pool A – All games are 15 minutes.

  1. St. Georges
  2. Pimlico Academy
  3. Quintin Kynaston

Pool B – All games are 10 minutes.

  1. ASL G7
  2. Marylebone Boys
  3. King Solomon
  4. Westminster Academy

Pool C – All games are 10 minutes. 

  1. St. Augustine’s
  2. Paddington Academy
  3. ASL G8
  4. Marylebone Bridge

Boys U16 Tournament:

Pool A – All games are 10 minutes.

  1. St. Georges
  2. ASL
  3. Pimlico Academy
  4. Quintin Kynaston

Pool B – All games are 10 minutes.

  1. Paddington Academy
  2. King Solomon
  3. Marylebone Boys
  4. St. Augustine’s

Tournament Table

GIRLS DAY

U14

Pool A

Team Points Wins Losses
1. King Solomon  3  1  1
2. ASL G8  6  2
3. Westminster Academy  0  2

Pool B

Team Points Wins Losses
1. Paddington Academy  6  2  1
2. ASL G7  9  3
3. Quintin Kynaston  3  1  2
4. Grey Coat  0  3

U16

Team Points Wins Losses
1. St. Georges  3  1 2
2. King Solomon  0  3
3. ASL U16  6  2  1
4. Pimlico Academy  9  3
5. Paddington Academy

BOYS DAY

U14’s

Pool A

Team Points Wins Losses
1. St. George’s  6  2
2. Pimlico Academy  3  1  1
3. Quinton Kynaston  0  2

Pool B

Team Points Wins Losses
1. ASL G7  6  2  1
2. Marylebone Boys  6  2  1
3. King Solomon  6  2  1
4. Westminster Academy  0  3

Pool C

Team Points Wins Losses
1. St. Augustines  6  2  1
2. Paddington Academy  3  1  2
3. ASL G8  9  3
4. Marylebone Bridge  0  3

U16’s

Pool A

Team Points Wins Losses
1. St. George’s  0  o  3
2. ASL  6  2  1
3. Pimlico  9  3
4. Quinton Kynaston  3  1  2

Pool B

Team Points Wins Losses
1. Paddington Academy  6  2  1
2. King Solomon  9  3
3. Marylebone Boys  3  1  2
4. St. Augustines 0  0  3

We would like to say a huge thank you to our sponsors and affiliates!